Detail štátu

Izrael Izrael - transparent

Ponúkame 26 ubytovacích kapacít za cenu 650 € - 2 698 €.

[Zobraziť mapu]

Oficiálny názov

Izrael

úradné jazyky

hebrejčina, arabčina

Hlavné mesto

Jeruzalem (Jerušalajim)

Najväčšie mesto

Jeruzalem

Hlava štátu

Simon Perez(prezident)

Predseda vlády

Benjamin Netanyaho

Susedia

Libanon, Sýria, Jordánsko, Egypt

Počet obyvateľov - Sčítanie máj 2008

97. miesto
7 112 359

Hustota obyvateľov - Sčítanie máj 2008

okolo 19. miesto 348 /km≤

HDP p.c. v USD (PKS)- Stav 2009

27. miesto 26 600

Vznik

14. máj1948 (5 Ijar 5708)

Forma štátu

parlamentná demokracia

Mena

Nový izraelský šekel (NIS)

Gramotnosť;

cca. 92%

Časová zona

UTC+2 (v lete UTC+3)

ätátna hymna

Ha-tikva (v preklade Nádej)

Medzin. kod (ISO 3166-1)

ISR / IL

KÛd motorových vozidiel (OSN)

IL

Internetová doména

.il

Smerové telefonne číslo

972

 

 

Názov štátu

Biblickému Jakubovi, synovi Izáka a vnukovi Abraháma, zmenil Boh meno na Izrael na znak toho, že prežil boj s anjelom, ktorý trval celú noc (pozri Genesis 32, 23-33). Izrael (teda Jakub) mal 12 synov, ktorí vytvorili izraelský národ. V hebrejskejBiblii sa nazývajú Izraeliti alebo synovia Izraela (בני ישראל).

Názov Izrael bol zvolený zo štyroch navrhnutých názvov: Izrael, Erec Jisrael (Krajina Izrael), Cijon (Sion) a Jehuda (Judea).

Geografia

Jeruzalem, hlavné mesto Izraela, leží na 31∞47' severnej šírky a 35∞13' západnej dĺžky. Izrael má prístup k trom moriam:Stredozemnému, Červenému a Mŕtvemu moru. Severne od Mŕtveho mora sa nachádza aj Genezaretské jazero (po hebrejsky Kineret כינרת). Najvyšší štít sa volá Chermon. Jeho výška je 2 236 m.n.m. Najnižšie miesto v Izraeli je aj najnižšie suché miesto na svete, je to Mŕtve more s hladinou vo vyške okolo -420 metrov. Hladina Mŕtveho mora neustále klesá a more sa stráca. Najjužnejšie mesto Izraela je turistické letovisko Eilat. Toto mesto leží na približne 15-kilometrovom pobreží Červeného mora. Väčšinu južnej časti Izraela tvorí púšť.

 

Praktické info

Mena
Nový izraelský šekel, (1 USD = 3,78 NIS), jún 2015. Do jedného šekela ide 100 agorotov. Vo väčšine obchodov akceptujú kreditné karty, VISA, MAESTRO .

POZOR! Nový izraelský šekel platí iba v Izraeli a nie je ho možné zameniť v ďalšej krajine, napr. Jordánsku. Ak Vám zostanú nejaké šekely, môžete si ich na základe dokladu o výmene z banky zameniť späť. Spätná zámena existuje maximálne do výšky 500.- USD.

Telefón
Vzhľadom na kvalitné telefonické služby, dovoláte sa z ktoréhokoľvek telefónneho automatu na ulici do celého sveta. 1 minúta na Slovensko stojí 1,90 NIS, (apríl 2009). Telefonovanie do Česka a USA stojí 1,70 NIS.

Roaming
Roaming tu funguje bez problémov Orange, T-Mobile, O2.

Čas
Počas celého roka sa k nášmu času pripočítava + 1 hodina /je však rozdiel v čase, kedy sa u nás a kedy v Izraeli mení letný čas na zimný a naopak, vtedy máme pár dní rovnaký čas/.

Napātie
220 V, 50 Hz.

Stravovanie, jedlá + alkohol, nákupy
Jedálníček býva v reštauráciach v hebrejštine, arabštine ale aj v angličtine, prípadne francúzštine. Na rozdiel od Sýrie, či Jordánska - teda moslimských krajín, dostanete tu bez problémov alkohol, víno, ale aj pivo. Z domácich značiek piva odporúčame Maccabee, Taybeh a Gold Star. Cola je tu určite lacnejšia ako obyčajná minerálna voda. Jedlo je naozaj dosť drahé a mäso obzvlášť. Najlepšie sa nakupuje vo väčších obchodoch, ktoré nájdete najmä vo veľkých mestách.  V supermarketoch nakúpite skutočne všetko. Všade v obchodoch je tiež dostatok čerstvej zeleniny a ovocia. Avšak najlepšie a najlacnejšie sa nakupuje na trhoch, ktoré sú pre vreckových zlodejov doslova rajom a pre turistov postrachom. Na trhu sa dá zjednávať cena, často sú tu aj výhodné ponuky. Najlepšie sa na trhoch nakupuje v podvečer, keď už trhovci končia svoju prácu a radi sa rýchlo zbavujú tovaru, ktorý nepredali cez deň. Často potom dávajú všetko za jednotnú cenu, jeden šekel.

Čo Vám odporúčame ochutnať
V Izraeli určite uvidíte ovocie, ktoré na našom trhu nie je, a preto aj keď sa Vám bude zdať drahé, odporúčame Vám ho ochutnať, možno sa Vám v budúcnosti už taká možnosť nenaskytne. V Izraeli môžete ochutnať aj pravý židovský nekvasený chlieb Maces, lepší je však arabská Pita. Odporúčame Vám tu ochutnať aj šašlik alebo kebab.

V obchodoch predávajú aj dobrý orechový koláč, ktorý sa volá Baklava. V Izraeli zaručene narazíte minimálne na dve kuchyne, židovskú a arabskú. Rozdiel medzi nimi zistíte hneď na prvý pohľad. Zatiaľ čo v židovskej kuchyni musí byť všetko košer, teda musí byť čisté, tak v arabskej kuchyni si s košerom teda veľkú hlavu nerobia. Preto treba mať aj túto skutočnosť na pamäti. Ale nebojte sa, z arabskej kuchyne sa určite neotrávite a dokonca to aj prežijete.... Odporúčame Vám však pri akejkoľvek ceste po Arabskom svete dodržiavať základnú vnútornú a vonkajšiu hygienu Slovače, t.j štamperlík slivovice, či iného silného číreho alkoholu aspoň jedenkrát za deň.

 Orientačné ceny potravín:

chlieb 1,5 USD

voda 1,5l 2 USD

voda 0,5l 1 USD

jablká 1kg 1,7 USD

pomaranče 1 kg 1 USD

banány 1 kg 2,5 USD

káva 2 USD

Falefel (senvič) 2 USD

shavarma (kebab) 5 USD

cola 1,5l 1,5 USD

zmrzlina 1,5 USD

maslo 100g 1,1 USD

mlieko 1l 2 USD

šunka 100g 1,5 USD

syr eidam 1,9 USD

 

Počasie

Na juhu krajiny, v Eilate, pri Červenom mori je príjemné a teplé počasie počas celého roka. V severnejších častiach krajiny sa môže v zime objaviť aj sneh. V horských oblastiach sú mesiace november - marec dosť daždivé a chladné. V lete nočné teploty, najmä na púšti oproti dňu prudko klesajú a rozdiel oproti dňu môže byť aj 20 - 25 stupňov. Vzhľadom na túto skutočnosť; sa oplatí do svojej batožiny vždy pribaliť aj teplejšie oblečenie.

 

Jazyk/Slovník

V Izraeli se hovorí novohebrejsky (jazyk ivrit) a arabsky, použiteľná je angličtina a europske jazyky židovských prisťahovalcov. V poslednej dobe sa silne rozšírila ruština, a občas narazíte aj na znalosť češtiny a slovenčiny.

Zdravie

Zdravotná pomoc a lekárske ošetrenie je na kvalitnej úrovni, ale aj za kvalitnú cenu. Preto Vám odporúčame dať sa pred cestou dobre poistiť. Aj keď za ošetrenie zaplatíte v hotovosti, po návrate domov si môžete dať ošetrenie, či lieky preplatiť v poisťovni. K vypísanej poistnej udalosti musíte však predložiť doklad od lekára a musí to byť orginál (doklad), nie kopia.

Historia

Starý zákon opisuje, ako sa nomádski Izraeliti vymanili z egyptského zajatia a v 13. stor. pred n. l. sa usadili na území semitských Kananejcov (od ktorých odvodzujú svoj pôvod dnešní palestínski Arabi). Na prelome 11. a 10. storočia p. n. l. vzniklo Judsko-izraelské kráľovstvo, ktoré sa neskôr rozpadlo a bolo ovládnuté Asýrčanmi a Babylončanmi. 
Okolo roku 400 p. n. l. sa celá Palestína dostala pod nadvládu Ríma. V roku 70 n. l. Zidia dobyli Jeruzalem, ale už od 2. storočia dochádzalo k ich rozptýleniu po Blízkom východe, Stredomorí a Europe (diaspora). V 7. storočí, keď Palestínu dobyli moslimskí Arabi, tvorili Zidia drobnú komunitu uprostred väčšinou kresťanského obyvateľstva. Roku 1516 sa oblasti zmocnili osmanskí Turci, ktorí tu vládli nasledujúcich 400 rokov.
Až v priebehu 19. storočia dochádza k obnoveniu požiadaviek Zidov na územie Palestíny. V roku 1917 deklarovali Briti, ktorí obsadili Palestínu za 1. svetovej vojny podporu vytvoreniu židovského štátu.
Prenasledovanie europskych Zidov nacistickým Nemeckom v rokoch 1933 až 1945 urýchlilo napriek odporu arabského obyvateľstva židovskú migráciu do Palestíny. Roku 1947 Spojené národy Palestínu rozdelili a nasledujúci rok bol vyhlásený židovský štát Izrael. Odvtedy trvá takmer nepretržitý boj medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi. Niekoľko vojen (1948, 1967 a 1973) skončilo pre Izrael ziskom pásma Gazy, západného brehu Jordánu (vrátane východného Jeruzalema) a Golanských výšin na sýrskych hraniciach. Až roku 1993 dochádza k úspešným mierovým rokovaniam Izraelčanov s Palestínčanmi a roku 1994 sú pod palestínsku správu prevedené prvé územia - Gaza a Jericho. V rámci mierového procesu bol začiatkom roku 1995 oficiálne ukončený dlhoročný vojnový stav s Jordánskom.

Politický systém

Hlavou republiky je prezident volený poslancami parlamentu na 5 rokov. 
Izraelský zákonodarný zbor (Knesset, 120 členov) je volený na štyri roky systémom pomerného zastúpenia a funguje bez ústavy. 
Výkonnú a politickú moc má vláda, tvorená väčšinou krehkými koalíciami.

Kultúra/Spoločnosť

Izrael je domovom pre mnoho etnických, náboženských, kultúrnych a sociálnych skupín. Patria sem Židia,Arabi, Beduíni a mnoho iných menšín.

Potom ako bol Izrael vyhlásený za domovskú krajinu všetkých Zidov, mnoho z nich do krajiny emigrovalo z celého sveta a vytvorili tak spleť rôznych kultúr a jazykov, v ktorej sa kultúrne rozdiely prejavujú neuveriteľne rôznorodou hudbou, architektúrou a kuchyňou.

SVIATKY

Všetky sviatky v Izraeli súvisia s náboženstvom. Shabatt, znamená sobotný deň, a začína každý piatok popoludní a končí v sobotu večer. Ďalším sviatkom je Yom Kippur, je to sviatok zmierenia. Zidovská Veľká noc sa volá Pesach. Sviatok Roš ha - šana je sviatkom na oslavu nového cirkevného roka. Samozrejme, že k sviatkom patrí aj oslava ukončenia pôstneho obdobia - Ramadánu. Novými sviatkami je Yom Yerushalayim a Yom ha Achaut. Tieto sviatky nemajú náboženské pozadie. Prvý je sviatkom hlavného mesta Jeruzalem a druhý sviatok predstavuje Deň nezávislosti.

VEĽVYSLANECTVO

Veľvyslanectvo Izraela sa na Slovensku nenachádza. Najbližšie zastupiteľstvo pre Slovákov je vo Viedni, v Rakúsku. Adresa: Anton-Frank-Gasse 20, A-1180 Wien , Austria. Tel: 0043/1/470 47 41.

Fax: 0043/1/470 47 46 a 0043/1/470 59 69.

Pre občanov SR, ale aj ČR platí po dobu 90 dní bezvízový styk. Pri vstupe do krajiny, tj. na letisku, alebo v prístave, či na pozemnom prechode vypíšte tzv. registračnú (vstupnú a výstupnú) kartičku. K vstupu do krajiny sa vyžaduje iba platný cestovný pas, ktorého platnosť; je minimálne 6 mesiacov po vycestovaní z krajiny. V prípade požiadania, sa musíte preukázať;, že máte dostatok finančných prostriedkov na pobyt, týka sa to najmä individuálnych turistov! Niekedy je potrebné na colnici deklarovať videokamery, videá, osobné počítače.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v IZRAELI:

Embassy of the Slovak Republic, Jabotinsky 37, 62287 Tel Aviv Tel.:00972/3/5449119, Fax:00972/3/5449144,

 

 

Mŕtve more

 

Toto more má viac názvov: More slané, More Sodomské, More pusté, Asfaltové more.

 

V predhistorických dobách vraj bolo až 250 km dlhé. Dnešná dĺžka je iba 75 km a šírka 16 km, maximálna hĺbka je 420 m. Obsah vody sa stále zmenšuje pre prudké odparovanie, pretože voda vzduchu dosahuje v teplých mesiacoch až 50°C. Do budúcnosti je pripravený projekt jeho zavodňovania z Červeného mora. Zatiaľ je nerealizovateľný kvôli neschopnosti krajín, ktorým patrí, dohodnúť sa.

 

Voda v tomto mori je 7 krát slanšia ako voda v ostatných moriach.

 

Podľa tradície na jeho mieste bola niekedy Sodoma Gomora, ktorá bola pre svoju hriešnosť zničená ohňom a sírou. V kamennom stĺpe na pobreží možno rozpoznať Lótovu ženu, ktorá na úteku so svojou rodinou z horiaceho mesta sa napriek zákazu obzrela späť a bola preto premenená na stĺp.

 

Kúpanie v mori je veľmi špecifické, pretože sa kúpať môžu aj neplavci. Veľký obsah soli spôsobuje, že kúpajúci sa nedostane pod hladinu vody, ale je nadľahčovaný. Veľký pozor však treba dávať na sliznice očí, nosa a úst, aby nedošlo k prehltnutiu a následnému vniknutiu slanej vody do pľúc. Pre človeka to môže mať smrteľné následky. Je preto potrebné dodržiavať rady sprievodcov a plavčíkov a vstupovať   do vody s rešpektom.

 

Voda a bahno z Mŕtveho mora má svojím zložením pre telo človeka liečivé účinky. Ide najmä o choroby pohybového ústrojenstva a kožné choroby. Kozmetika z Mŕtveho mora je známa a predávaná na celom svete.

 

Qumrán

 

Miesto objavu najvýznamnejšieho biblického nálezu minulého storočia leží na severnom brehu Mŕtveho mora asi 20 km od Jericha a 50 km od Betlehema. Je to najnižšie položené miesto na zemskom povrchu, 400 m pod úrovňou Stredozemného mora. Tu v roku1947 beduínsky pastier, keď hľadal zatúlanú ovcu, našiel zvitky spisov. Ďalší pastieri potom objavili v susedných jaskyniach blízko mora 8 kamenných džbánov obsahujúcich kožené a pergamenové zvitky s písomnými dokladmi vo veľmi dobrom stave. Podrobný rozbor ukázal, že ide o pôvodné rukopisy z obdobia 2. Jeruzalemského chrámu. Najcennejší zvitok obsahuje Izaiášove texty. Je 30 cm široký a 8 cm dlhý. Bližším skúmaním vedci potvrdili pravdivosť udalostí opisovaných v Svätom písme, ktoré sa zakladajú na skutočných historických udalostiach. Doposiaľ ešte nie je preskúmaný jedinečný tzv. Cooperov zvitok, v ktorom obsahu sa očakáva objasnenie umiestnenia resp. ukrytia pokladu z 2. Jeruzalemského chrámu. Dnes sú zvitky umiestnené v Múzeu Knihy v Jeruzaleme.

Massada

Pevnosť Masada je symbolom izraelského boja za slobodu a symbolom národnej hrdosti. Leží na 800 metrov vysokom skalnom útese nad hladinou Mŕtveho mora, v blízkosti mesta Arad , v Izraeli. Masada vznikla na príkaz židovského kráľa Heroda Veľkého, ktorý vládol od roku 37 až do roku 4 pred Kristom. Pri povstania proti Rimanom, ktoré bolo potlačené, sa tu, na poslednom mieste odporu 1000 židovských obhajcov pevnosti Masada prekážalo desaťnásobnej rímskej presile. Zvyšky rímskych vojenských táborov vybudovaných okolo pevnosti Masada sú tu dodnes. Keď bolo jasné že pevnosť už nemožno ubrániť, zvolili ochrancovia hromadnú samovraždu i so svojimi rodinami pred krutým údel otrokov. Masada je na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Palestína
Historické korene palestínskeho ľudu môžeme sledovať až do najvzdialenejších období zaznamenaných dejín. Meno Palestína pochádza od slova „Filistia, krajina biblických Filištíncov, čiže morských národov, ktorí obsadili južné pobrežie v 12. storočí pr. n. l.


Zemepisná rozloha: historická Palestína sa nachádza na západ od ázijského kontinentu, na východnom pobreží Stredozemného mora, zo severu hraničí s Libanonom a Sýriou a z východu s Jordánskom a Sýriou, a z juhu so Synajským poloostrovom (Egypt) a Akapským zálivom, zo západu so Stredozemným morom.


Oficiálnym jazykom je arabčina, používajú sa aj iné jazyky: angličtina, francúzština a hebrejčina.
Rozloha historickej Palestíny je27 009 km 2. Rozloha západného brehu Jordánu a pásma Gazy: 6020 km2.
Náboženstvom je islam a ostatné náboženstvá pred zákonom sú rovnocenné. Počet Palestínčanov sa dnes odhaduje na asi štyri milióny, z ktorých približne polovica žije v exile, zatiaľ čo zvyšok zostáva pod izraelskou okupáciou. Z toho 2 350 583 žije na západnom brehu Jordánu a 1 416 539 v pásme Gazy. Počet Palestínčanov vo svete sa odhaduje 10 341 824.
Oficiálna mena je palestínsky pound (historický), no použiteľnou menou je izraelský šekel , jordánsky dinár, dolár a euro.

 

Výsledky hľadania
Náš tip
Izrael  24.11.-01.12.2018

Izrael 24.11.-01.12.2018

Izrael

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: KSC Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Izrael 17.11.-24.11.2018

Izrael 17.11.-24.11.2018

Izrael

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: KSC Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Izrael a Jordánsko  17.11.-24.11.2018

Izrael a Jordánsko 17.11.-24.11.2018

Izrael

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: KSC Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Izrael a Jordánsko 24.11.-01.12.2018

Izrael a Jordánsko 24.11.-01.12.2018

Izrael

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: KSC Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Na skok do Izraela

Na skok do Izraela

Izrael

2 termíny / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: VIE, BTS Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Izrael a Mŕtve more

Izrael a Mŕtve more

Izrael

2 termíny / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Leonardo Plaza

Leonardo Plaza

Izrael

39 termínov / 2 Last minute / 37 First moment

Strava: PL Odlet: PRG, BTS Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
IZRAEL - pre každého, s ochutnávkou vína a kúpaním

IZRAEL - pre každého, s ochutnávkou vína…

Izrael

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: - Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Izrael a Mŕtve more

Izrael a Mŕtve more

Izrael

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
IZRAEL 2 - pre každého, s ochutnávkou vína a kúpaním v Mŕtvom mori

IZRAEL 2 - pre každého, s ochutnávkou ví…

Izrael

3 termíny / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: - Odjazd z: 0 miest

letecky


ďalšie ponuky >