Detail štátu

Jordánsko Jordánsko - transparent

Ponúkame 20 ubytovacích kapacít za cenu 698,44 € - 2 525 €.

Destinácia:

[Zobraziť mapu]

Petra - mesto v skalách

Tisícročné skalnaté mesto, ktoré niektorí považujú za zázrak. Podľa iných patrí k novodobým siedmim divom sveta.Státisíce turistov ročne chodí za ním až do Jordánska. Malo svoj biblický význam a má čo povedať aj dnes. Písali o nej slávni básnici a natáčali tam i známy film. Legendárne kamenné mesto Petra Vám otvára svoje brány. 

Zázrak zo skaly

Po grécky skala, po arabsky Al-Butrá, to sú niektoré z označení slávneho a historického mesta. Nachádza sa na juhuJordánska. Biblia označuje Petru ako Choréb a ďalej sa v nej píše, že práve na území dnešného Jordánska, na miestach, kde je postavená Petra, udrel vodca Izraelitov – Mojžiš do skaly, aby z nej vytryskla voda. Stalo sa to 40 rokov potom, keď izraelský národ odišiel z Egypta.

Dávne hlavné mesto

Vedecké bádania zistili, že mesto existovalo už v dobe kamennej. Rozkvet však zažilo asi od 3. storočia pred Kristom za vlády Nabatejcov. Nabatejci boli jedným z arabských kmeňov a  patrili v tých časoch k významným obchodníkom a založili na tú dobu stabilné a prosperujúce kráľovstvo. Petra sa dokonca stala hlavným mestom kráľovstva.

Poloha v horách

Už vtedy bolo obdivuhodné, že sa rozprestierala medzi strmými údoliami v horách, ktoré ale na druhej strane poskytovali jej obyvateľstvu spoľahlivú ochranu. Mala až 40-tisíc obyvateľov, bola dôležitým obchodným uzlom, a práve vtedy tam začali stavať pamiatky, ktoré návštevníci obdivujú dodnes. Nabatejci boli totiž vynikajúcu sochári.

Úpadok Petry

Rozkvet Petry trval približne 4 storočia. Ani strategická poloha nezabránila tomu, aby ju v 1. storočí po Kristovi obsadila vtedajšia svetová veľmoc - Rímska ríša. Potom sa jej rozvoj spomalil. V 6. storočí ju postihlo ničivé zemetrasenie a následne ju opustili aj poslední obyvatelia. Neskôr ju dobyli expanzívne arabské kmene. To už mesto upadalo a v stredoveku sa naň zabudlo. Prebývali v ňom sporadicky iba beduíni a tí predsa vedia strážiť tajomstvá, niekedy poriadne dlho.

Zázračný objav

Stáročné, akoby symbolické prekliatie do zabudnutia prelomili Európania. V roku 1812 ju znovuobjavil švajčiarsky cestovateľ Johann Ludwig Burckhardt. Na cestách do Sýrie a Egypta sa v prezlečení za Araba dostal až do Jordánska. Bol prvý zo starého kontinentu, ktorý uvidel v Petre slávnu Kráľovskú hrobku. Potom sa do skalnatého mesta začali stále viac sťahovať beduínske kmene.

Indiana Jones a Petra

Petru spopularizovali moderné objavy, konkrétne filmový priemysel. Výraznejšie do povedomia sveta vstúpila vďaka obľúbenému filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava. Aj preto chcú zahraniční turisti prechádzať po miestach, po ktorých putoval herec Harrison Forn alias Indy na ceste za zlatým grálom. A aj preto za vstup do brány v Petre, kde sa scéna odohrávala, zaplatíte najviac spomedzi všetkých pamiatok v celom meste.

Cesta púšťou za kamennou pevnosťou

Na to, aby ste navštívili Petru nepotrebujete cestovať priamo do Jordánska. Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú turistom návštevu tohto jordánskeho kamenného pokladu počas ich dovolenky v Egypte. Odtiaľ trvá cesta do Jordánska niekoľko hodín. Ak si zvolíte tento spôsob, budete prechádzať izraelským územím. V Jordánsku Vás bude v putovaní do Petry sprevádzať púšť. Arabi ju volajú Wadí Rum. Pohľad na ňu mnohých uchvacuje. Piesok a pozoruhodné tvary skál vyvolávajú dojem akoby ste išli krajinou z ríše fantázie.

Ružové mesto

Petra leží v bode, v ktorom sa spájajú tri údolia: Vadí al-Araba. Pre farebné skalnaté územia, ktoré návštevníci uvidia, ju volajú Ružové mesto. Farba skalných útesov je neobyčajne červená a ružová. Petra sa nachádza za vstupnou bránou nazývanou siq. K nej sa však dostanete len, ak prejdete asi kilometer dlhé údolie Báb al-Sík. Cestou tam môžete obdivovať rysy Obeliskovej hrobky a Tricliniuma.

Ide o hrobku z čias starovekého Egypta. Triclinium je tzv. pohrebná jedáleň s antickými prvkami. Okrem toho môžete uvidieť aj iné monumenty vytesané do skál. Ide o akési hrobky - džiny, v ktorých podľa arabských povestí stále žijú duchovia.

Bohatstvo starovekých pamiatok

Po prejdení vstupnou bránou sa dostanete do mesta, ktoré sa rozprestiera v údolí. Kolonády, hrobky, amfiteáter pre takmer 10 - tisíc ľudí, to je len časť architektonického bohatstva, ktoré  tam na návštevníkov čaká. Podľa sprievodcov by na dokonalú prehliadku Petry bolo treba niekoľko dní.

Azda najobdivovanejšia je monumentálna stavba Pokladnica. Je to staroveký chrám famózne vytesaný do skaly. Vynímajú sa na ňom perzské motívy. Vo vnútri stavby, ktorú strážia vojaci je modlitebná sieň a za ňou sa nachádzajú rituálne kúpele. Na hore al Chubta sú vytesané ďalšie významné pamiatky Petry, ktoré by ste mali vidieť.

Reč je o Kráľovských hrobkách. Tvoria ich tri hrobky - Vázová, Korintská a Palácová. Sú obrovské a boli postavené pre vplyvné a bohaté persóny alebo členov kráľovskej rodiny. Veľmi krásnou je aj Hodvábna hrobka. K ďalším skvostom patrí palác faraónovej dcéry Kasr al. Bint al Firaum. Podľa niektorých prameňov bola táto impozantná stavba hlavným chrámom mesta. Medzi ďalšie poklady sa dajú zaradiť kláštor, Áronová hrobka, hrobka Sexta Florenta, Dorotheov dom a mnohé ďalšie...

Kláštor v Petre

Pri prehliadke Petry čakajú na turistov náruživí obchodníci. Ponúkajú rozličné suveníry či dopravu na ťave. Je na každom ako sa rozhodne. Pri nákupe treba dávať pozor, keď si raz vyberiete tovar, pretože tamojší predavači sú neodbytní. Ale cena sa v týchto končinách ako vždy dá dohodnúť a o dosť znížiť. Platiť môžete v dolároch, eurách alebo v jordánskych dinároch. V letných mesiacoch Vám budú spoločnosť v Petre robiť i mnohé jordánske deti.

Okrem pohľadu na veľkolepé kamenné stavby a sochy sa môžete pokochať nádherným výhľadom na rozľahlú púšť. Denne navštívi Petru údajne až 3-tisíc turistov a zo siedmeho divu sveta majú zážitok na celý život.

Výsledky hľadania
Náš tip
Captain´s Hotel

Captain´s Hotel

Jordánsko » Aqaba

1071 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: PRG, VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Days Inn

Days Inn

Jordánsko » Aqaba

120 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: PRG, VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Ramada Dead Sea Resort

Ramada Dead Sea Resort

Jordánsko » Dead Sea

808 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: PRG, VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Intercontinental Aqaba Resort

Intercontinental Aqaba Resort

Jordánsko » Aqaba

895 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: PRG, VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Marina Plaza

Marina Plaza

Jordánsko » Aqaba

8 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Movenpick City Resort and Residences Aqaba

Movenpick City Resort and Residences Aqa…

Jordánsko » Aqaba

784 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: PRG, VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Dead Sea Spa

Dead Sea Spa

Jordánsko » Dead Sea

1492 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: PRG, VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Belresort Tala Bay Resort

Belresort Tala Bay Resort

Jordánsko » Aqaba

13 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Biblické Jordánsko

Biblické Jordánsko

Jordánsko

3 termíny / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Mövenpick Resort & Spa Tala Bay

Mövenpick Resort & Spa Tala Bay

Jordánsko » Aqaba

1055 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: PRG, VIE Odjazd z: 0 miest

letecky


ďalšie ponuky >