Užitočné informácie

CESTOVNÝ DOKLAD A VÍZUM
Všetci cestujúci sa pri odbavení musia preukázať platným cestovným dokladom spĺňajúcim podmienky vstupu do krajiny. Cestujúci, ktorý sa pri odbavení nepreukáže platným cestovným dokladom, nebude k letu pripustený. Nezabudnite si prosím skontrolovať platnosť cestovného dokladu – minimálne 6 mesiacov po návrate. Vlastný cestovný pas musia mať aj deti do 5 rokov. Odporúčame si pred cestou urobiť kópiu pasu na strane s fotografiou, aby Vám v prípade straty alebo odcudzenia mohol byť vystavený náhradný cestovný doklad.

Elektrina: 220 V, 50 Hz. Adaptér nie je nutný.
Voda: voda v hoteloch je pitná, na iných miestach odporúčame piť len balenú vodu, vyvarujete sa tak prípadným črevným alebo zažívacím problémom, ktoré hrozia väčšine Stredoeurópanom.
Lieky: nezabudnite si vziať so sebou lieky predpísané lekárom + lieky proti bolesti, teplote, pri črevných ťažkostiach. Do Izraela nie je potrebné žiadne očkovanie.
Fotografovanie: v Izraeli platí prísny zákaz fotografovania vojenských priestorov, vojakov a polície. Nie je povolené fotografovať ani modliaceho sa človeka. Pokiaľ by ste si radi vyfotografovali niekoho či cudziu vec zblízka, je slušnosťou sa aspoň pomocou posunkov spýtať na súhlas.
Časový posun: + 1 hodina od letného SEČ
Vreckové / Mena: miestnou menou je NIS – nový izraelský šekel, ktorý nie je voľne zameniteľný. Cudzie meny sú voľne zameniteľné, v obchode sa dá platiť USD i EURO. Odporúčame Vám však si vziať so sebou USD – aspoň 200 USD, ktorými sa v Izraeli a Palestíne bežne platí (z praktických dôvodov sú vhodnejšie drobné doláre).

ĎALEJ ODPORÚČAME:
a/ pohodlnú a pevnú obuv / v prípade potreby aj náhradnú obuv/, pohodlné oblečenie športového typu – počas dňa využijete skôr vrstvené oblečenie /tričká, mikiny, prechodná nepremokavá bunda, dlhé nohavice, dáždnik, teplejšie pyžamo na noc a papuče na izbu a k moru, plavky, slnečné okuliare, osušku k Mŕtvemu moru, plavky a osušku k moru odporúčame čím staršie a pokiaľ Vám nebude ľúto, môžete ich tam rovno zahodiť, pršiplášť alebo dáždnik
b/ fľašu destilátu, vzhľadom na možné črevné problémy kvôli zmene podnebia,
c/ niečo ľahké na zahryznutie počas obeda, hlavne trvanlivé potraviny /keksy, trvanlivé chlebíky/, jednu fľašu vody na prvý deň do veľkej batožiny, pitná voda sa kupuje /cena 1 USD za 1,5 litra/